Szanowni Państwo,

w związku z rozwijającą się kryzysową sytuacją epidemiologiczną i odnotowywanym wzrostem zachorowań na COVID-19 przygotowaliśmy dla Państwa oraz dla Państwa pacjentów vademecum w zakresie działań w poniżej wymienionych obszarach w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Na wstępie odsyłam Państwa do pobierania podstawowych informacji w powyższym temacie ze strony Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie .

Informacje dla pacjenta:

 1. Zalecenia dla pacjentów z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych (Zalacznik 1).
  Celem izolacji domowej jest odosobnienie chorego, który po zbadaniu przez lekarza – nie wymaga hospitalizacji ze względu na stan zdrowia. Izolacja domowa jest stosowana u pacjentów, którzy mają dodatni wynik badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 i nie mają objawów choroby lub wykazują łagodne, umiarkowane objawy choroby COVID-19 (np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie).
 2. Zalecenia dla kobiet w ciąży w trakcie epidemii
  Aktualnie posiadamy niewielką ilość danych, która dotyczy przebiegu infekcji COVID-19 u kobiet ciężarnych i jej wpływu na płód. Zostały wydane Zalecenia Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Perinatologii (Zalacznik nr 2).
  Opracowanie Fundacji Rodzić Po Ludzku
  https://www.rodzicpoludzku.pl/aktualnosci/1381-zalecenia-dla-kobiet-w-okresie-ciazy-porodu-i-pologu-zwiazane-z-covid-19.html
  Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka
  Zagraniczne organizacje takie jak American College Obstetricians and Gynaecologists (ACOG) lub Royal College Obstetricians and Gynecologists (RCOG) wskazują na fakt, że w przypadku innych infekcji wirusowych mogących powodować niewydolność oddechową (grypa, SARS) istnieje większe ryzyko wystąpienia powikłań i zgonów wśród ciężarnych.
 3. Aktywny senior w domu.
  Program profilaktyczny opracowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia –https://www.fizjoterapiaporusza.pl/aktywny-senior
  W nawiązaniu do wskazówek Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego zaleca się, aby w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, seniorzy ograniczyli przebywanie w miejscach publicznych. Chodzi o zniwelowanie ryzyka poważnych skutków zakażenia, które rośnie wraz z wiekiem.
  Przymusowe pozostanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej wśród osób starszych. Już kilkudniowa absencja ruchowa niesie za sobą trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Rezygnacja z aktywności może przyczynić się do pojawienia powikłań, w tym wtórnie spowodować osłabienie wszystkich układów i podatność na inne schorzenia, także po okresie pandemii.
 4. Wizyta w sklepie.
  Porozumienie Zielonogórskie apeluje aby nie wysyłać osób starszych po zakupy.
  Badania naukowców zidentyfikowały czynniki zwiększające ryzyko zgonu u osób z cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca i u ludzi starszych Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje chorobę COVID-19, którą większość chorych przechodzi łagodnie. Niestety są czynniki, jak choroby współistniejące, które sprawiają, że choroba może mieć ciężki przebieg i prowadzić nawet do śmierci. Jednym z nich – jak podkreślają eksperci – jest niewydolność serca, na którą cierpi w Polsce duża grupa pacjentów. Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmu. W konsekwencji do poszczególnych narządów dociera zbyt mało tlenu niezbędnego do ich funkcjonowania lub też zbyt dużo krwi zalega w narządach ciała. Osoba z niewydolnością serca szybko się męczy, dostaje duszności po przejściu kilkunastu metrów, a w zaawansowanym stadium choroby do duszności dochodzi nawet w stanie spoczynku. Zalecenia Porozumienia Zielonogórskiego dotyczące pobytu w sklepie:
  1) Idź do sklepu tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Przejrzyj dokładnie lodówkę i zastanów się, czy rzeczywiście musisz dziś dokupić produkty.
  2) Przed wyjściem po zakupy zrób listę. Ograniczysz w ten sposób czas spędzony w sklepie do minimum.
  3) Weź rękawiczki jednorazowe, ewentualnie środek do odkażania rąk.
  4) Wybieraj sklepy, w których spotkasz najmniej ludzi. Jeśli jest kolejka, poczekaj na zewnątrz. W sytuacjach, gdy nie masz możliwości korzystania z małych sklepików (np. w twojej okolicy są tylko sieciowe sklepy samoobsługowe), zachowuj bezpieczną odległość od innych. Według zaleceń jest to 1,5 m.
  5) Zwróć uwagę, czy w twoim sklepie dostępne są foliowe rękawiczki przy ladach np. z pieczywem.
  6) Załóż rękawiczki jednorazowe. Nie przebieraj towarów, nie dotykaj wielu produktów, najpierw obejrzyj, a potem wybierz od razu ten właściwy.
  7) Płać kartą, zachowując w miarę możliwości bezpieczną odległość od kasjera. Wiele sklepów wprowadziło środki bezpieczeństwa, sprzedawcy są oddzieleni od klientów specjalnymi szybami, niektórzy noszą maski, przyłbice. Nie zwalnia to klienta od ostrożności.
  8) Jeśli nie miałeś rękawiczek, po wyjściu ze sklepu skorzystaj z preparatu do odkażania.
  9) Rękawiczki możesz ściągnąć przed wejściem do domu lub tuż po wejściu do niego. Trzeba to zrobić umiejętnie, tak by po zdjęciu znalazły się na lewej stronie i od razu wyrzucić.
  10) Dokładnie umyć ręce gorącą wodą i mydłem, według powszechnie znanych zaleceń.
  11) Rozpakuj zakupy, te produkty, które da się umyć (np. owoce, jajka), umyj.
  12) Ponownie umyj ręce.
 5. Rekomendacje konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki, prof. Marek Rękasi stanowisko ws. prowadzenia działalności leczniczej w zakresie świadczeń okulistycznych w związku z epidemią.
  https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Rekomendacje-dotyczace-swiadczen-okulistycznych-w-okresie-epidemii-koronawirusa,204893,8.html
  6. Zalecenia do prowadzenia fizjoterapii dorosłych pacjentów z COVID -19.
  Zalecenia dotyczą pracy z pacjentem w warunkach hospitalizacji oraz warunkach domowych (Zalacznik 3).